Houston, mamy problem!
Houston, mamy problem! (i nowy odcinek Letniej Szkoły eLearningu) Apollo 13 miał być trzecią misją lądowania człowieka na Księżycu.
Houston, mamy problem! (i nowy odcinek Letniej Szkoły eLearningu)
Apollo 13 miał być trzecią misją lądowania człowieka na Księżycu. Dwa dni po starcie, podczas rutynowego mieszania zbiorników z tlenem, nastąpiła katastrofa.
"Houston, mamy problem" - to słynne zdanie (choć w rzeczywistości brzmiało nieco inaczej) stało się symbolem początku dramatycznej walki o przetrwanie.
Eksplozja zbiornika z tlenem nie tylko pozbawiła astronautów szansy na lądowanie na Księżycu, ale postawiła ich w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Poziom dwutlenku węgla w module dowodzenia zaczął niebezpiecznie wzrastać. I tutaj nadszedł moment, który przeszedł do historii jako jeden z największych triumfów ludzkiej pomysłowości pod presją. Inżynierowie NASA na Ziemi musieli wymyślić, jak dostosować kwadratowe filtry CO₂ z modułu dowodzenia do okrągłych otworów w module księżycowym, wykorzystując wyłącznie przedmioty dostępne na pokładzie statku.
Rozwiązanie? Improwizowany adapter zbudowany z: okładek od instrukcji pokładowych, plastikowych worków, taśmy klejącej
Ta historia ilustruje, jak z pozornej katastrofy można wyciągnąć coś wartościowego - lekcja niezwykle cenna dla specjalistów zajmujących się uczeniem i rozwojem, bo jak w każdej branży w L&D robi się szkolenia z papieru i śliny.
Kluczowe punkty omawiane w odcinku:
🔸 Lekcja z Apollo 13 - Jak porażka misji kosmicznej stała się triumfem ludzkiej pomysłowości.
🔸 Trzy elementy szkoleniowej motywacji - Nadzieja, optymizm i brak alternatywy jako fundamenty zaangażowania.
🔸 Prawda o akceptacji szkoleń - Dlaczego musisz pogodzić się z tym, że nie wszyscy polubią Twoje szkolenia?
🔸 Praktyczne podejście do projektowania - Jak tworzyć szkolenia, które "najmniej bolą" użytkowników?
📬 Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś, zostaw swojego maila na Substacku, żeby być na bieżąco z kolejnymi wykładami Letniej Szkoły i dwoma ważnymi wydarzeniami (o których więcej już wkrótce).
Jeśli chcesz skorzystać w pełni z tego co robimy zaplanuj sobie czas na jego słuchanie, a także na to, żeby podyskutować z nami w komentarzach.
Wystarczy, że klikinesz w: