LXP - LSE2023 Odc. 9
LXP to powiew świeżości na rynku klasycznych LMSów, skupiony na pojedynczym odbiorcy i jego interakcjach z innymi użytkownikami. Poukładajmy wspólnie ten alfabetyczny misz-masz.
O co chodzi z LXP?
Mówienie o LXP (and. Learning Experience Platform) ma sens w zestawieniu z jego starszym bratem – LMS (ang. Learning Management System). Pomimo, że te dwa skróty wyglądają podobnie, stoi za nimi zupełnie inna strategia zarządzania wiedzą w firmie. Ale zacznijmy tą historię od początku…
Dawno, dawno temu, w krainie smoków i SCORMów, żyły systemy LMS, służące do zarządzania szkoleniami i użytkownikami. Wielcy magicy eLearningu zwani developerami i Instructional designerami, przygotowywali szkolenia (np. w standardzie SCORM), które przekazywali do czarnoksiężników wiedzy, zwanych potocznie administratorami platform LMS. Ci ostatni, z rozkazu króla i w przypływie dobrego humoru, udostępniali je niczego nieświadomym poddanym, zwanym użytkownikami. Zadaniem tych ostatnich było zrobić szkolenie i zostać excelowym wierszem ze szlacheckim tytułem „zaliczono”. Cały splendor szkolenia spływał od firmy do użytkowników. Ci mogli co najwyżej okazać wdzięczność poprzez ankietę po szkoleniu, w której powiedzą, że szkolenie połechtało ich podniebienie (bądź nie, choć nie było to mile widziane, bo to wciąż średniowieczna kraina smoków).
Bierz i rozwijaj się tak jak chcesz
LXP z kolei to współczesny luzak – żuje gumę, nosi spodnie w kroku, i każdemu mówi: „pa tu ziomeczku, taki towar mam specjalnie dla ciebie, który upichcili opiekunowie treści. Bierz i rozwijaj się tak jak chcesz, bo przecież Ty najlepiej wiesz jak powinna wyglądać Twoja ścieżka kariery i czego potrzebujesz w swojej pracy”. Ten uzależniający specyfik nazwał „personalizacją treści”. W tym świecie, każdy wybiera najlepsze „cukiereczki wiedzy” dla siebie, dzieli się nim z innymi, ocenia je i komentuje. Na podstawie poprzednich wyborów, dobierane są kolejne „wiedzowe smakołyki”…
Pomimo, że wyluzowany LXP wygląda bardzo atrakcyjnie, struktura i hierarchiczność firm dalej nader często promuje LMSy – idealnie nadają się do budowania ścieżek szkoleniowych, szkoleń compliance i wszędzie tam gdzie informacja zrobił(a)/nie zrobił(a) jest wystarczająca. Choć legenda głosi, że są śmiałke królestwa posiadający oba systemy. O tej walce smoków z luzakami można posłuchać w odcinku…
Za wkład do tego odcinka, tytuł szlachecki otrzymują: Noemi Gryczko oraz Artur Kobos.
Nie bądź smok, Weź aktywny udział w Letniej Szkole eLearningu!
Weź aktywny udział w Letniej Szkole eLearningu!
Daj się poznać jako specjalista, ekspertka, badacz, czy pasjonatka nowych technologii. Możesz wystąpić w LSE i zadbać o swój personal brand, możesz też pokazać swoją firmę od eksperckiej strony.
Zanim nagrasz zapoznaj się z plikiem tekstowym zamieszczonym w folderze (link), gdzie znajdziesz również wszelkie tematy i daty związane z tym projektem.
Później złap za telefon, nagraj notatkę głosową i wyślij ją nam korzystając z linków poniżej.
Nagranie prześlij na nasz Google Drive link.
Liczymy na Twój aktywny udział w Letniej Szkole eLearningu 2023!
Nie przegap żadnego odcinka Letniej Szkoły eLearningu!
Dzielenie się wiedzą w branży Learning & Development to niemal etyczna powinność. Nie czekaj, podaj ten email i odcinek swoim znajomym z pracy, albo w mediach społecznościowych.
Wystarczy, że klikniesz w:
Linki do tego odcinka:
LMP vs LXP: All Differences Explained, Instancy - link
Understanding the Differences Between an HCM, LMS and LXP, Degreed - link
FindAnLMS, Craig Weiss - link
LXP Buying? It isn’t so crystal clear.., Craig Weiss - link
Talent LMS – link
Degreed – link
The Full Story of Ali Abdaal – Colin and Samir - link
(Dad Jokes) YeahMad – link
(Dad jokes) Logan Lisle - link