S07E04. Jak nagrywać podcast? Od nagrania solo, po konferencję blended
W jednym z poprzednich odcinków mówiliśmy o workflow pracy przy nagrywaniu video. Czas zmierzyć się z samym dźwiękiem w różnych scenariuszach.
Lubimy sprzęt, ale też podcast eLearningowo-technologiczny, zobowiązuje do bycia na bieżąco.
W tym odcinku analizujemy różne scenariusze nagrywania i transmitowania audio i dobieramy sprzęt, który sprosta zadaniu – od prostego nagrywania samemu przy użyciu komputera i mikrofonu USB, aż do zaawansowanych scenariuszy, w których mamy panel prowadzących, z publicznością częściowo na sali, a częściowo online.
Jeżeli myślisz o podcastowaniu, jesteś trenerem, bądź Twoja praca wymaga spotkań online, gdzie jakość ma znaczenie, warto najpierw skupić się na dobrym dźwięku. Nasza praktyka wskazuje, że zdecydowanie szybciej dostaniesz pytanie w jaki sposób nagrywasz audio niż video. Zasada jest tu prosta: bez dobrego video, dalej można skonsumować większość treści online, natomiast bez audio staje się to praktycznie niemożliwe. W końcu istnieją podcasty, a odtwarzając YouTuba często nie patrzymy na ekran, a samo video kojarzy się bardziej z formą reklamową niż sposobem komunikacji, czy nauczania.
Każde wymienione urządzenie jest przez nas używane obecnie, bądź w przeszłości i zostało zakupione za własne pieniądze. Nie jest to test i porównanie pomiędzy tymi urządzeniami, a raczej dobór sprzętu, pod konkretne scenariusze, który może stanowić dobry punkt startowy do dalszych poszukiwań. W sprzęt możesz włożyć dowolną ilość pieniędzy, dlatego skupiamy się na urządzeniach osiągalnych finansowo dla początkujących, aż do rozwiązań prosumenckich.
Różne konteksty nagrywania i linki do tego odcinka:
Od czego zacząć: komputer + mikrofon USB, np. Yeti Snowball
Nagrywam sam w domu / nagrywam zdalnie:
Michał: Shure SM58 + Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen
Piotr: Rode PodMic USB (posiada też XLR)
Nagrywam sam mobilnie:
Michał: Shure SM58 + Zoom H4n Pro
Piotr: Rode PodMic USB (posiada też XLR) + Smartfon + przejściówka
Nagrywam z kimś mobilnie:
Michał: Shure SM58 + Zoom H4n Pro (2 wejścia XLR) / Zoom H6 (4 wejścia XLR) / Zoom H8 (6 do 8 wyjść XLR)
Piotr: Rode Wireless Go II + Smartfon
Nagrywam na żywo (konferencja, dyskusja panelowa)
Michał: Shure SM58, Recorder z 4 wejściami np. Zoom H6 (4 wejścia XLR) / Zoom H8 (6 do 8 wyjść XLR) lub Rode Rodecaser Pro II
Piotr: Shure SM58 + Rode Rodecaser Pro II / Zoom PodTrack P8 / Tascam Mixcast 4
Nagrywam na żywo i zdalnie w tym samym momencie
Piotr: Rode Rodecaster Pro + 4 x Shure SM58 (dla panelistów) + Rode Wireless Go II (dla publiczności) plus połączenie przez USB (zdalnie) i telefonicznie (Bluetooth) dla osoby zdalnej, bez możliwości łączenia przez Teams.
Urządzenia warte przejrzenia, których nie testowaliśmy:
Przejściówka z mikrofonu XLR na USB – Shure MVC2U
Legendarny Shure SM7B w wersji XLR+USB –Shure SM7dB
Dzielenie się wiedzą w branży Learning & Development to niemal etyczna powinność. Nie czekaj, podaj ten email i odcinek swoim znajomym z pracy, albo w mediach społecznościowych.
Wystarczy, że klikniesz w:
Koniecznie posłuchaj też innych odcinków:
Pamiętaj, nasz podcast wychodzi w każdy wtorek o godzinie 8:00. Odcinki trwają około godziny, przeważnie dłużej. Jeśli chcesz skorzystać w pełni z tego co robimy zaplanuj sobie czas na jego słuchanie, a także na to, żeby podyskutować z nami w komentarzach. Wystarczy, że klikinesz w:
Super. Dziękuje za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Ja właśnie płaczę nad moim Samsonem Q2U. Za Michała poradą dokupiłam już interface Focusrite solo i jest odrobinę lepiej z szumem ale i tak chcę docelowo zmienić go na Shure legendarnego ;)