3 Comments
May 18, 2023Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

dawno temu, w kontekście bezpieczeństwa (10 niezmiennych praw) Microsoft pisał: "technology is not panacea". I dokładnie tak jest z automatyzacją/wspomaganiem jakiejkolwiek działalności (czy to człowieczej czy robociej :)). e-learning robiony dla słabej organizacji L&D lub jeszcze gorzej dla słabej organizacji będzie... słaby. (słabej nie tylko w znaczeniu budżetów ma nawet bardziej "jakości" ludzi, rozumienia potrzeb i śmiałości wizji.

technologia (e-learning), nawet wspomagana najlepszymi praktykami zarządzania (cały ruch ID, ścisła współpraca z ekspertam dziedzinowymi, najbardziej wypasione authoting toole i super imersja, VR itp nie pomogą jak to co mamy przekazać jest miałkie i bez sensu.

pamiętasz może naszą dyskusję na facebookowej grupie o spotkaniach^We-learningach które mógłby być mailem... to naprawdę jest tak, że (przepraszam, że to piszę, trochę zmieniając front) ileś szkoleń (nie ważne czy na sali/na żywo czy e-learningowo) musi być odbębnionych, niezależnie od woli i chęci uczestników a czasem i samej organizacji. Handlujmy z tym.

a te które zwykle są wymyślne by wnosić wartość (dające konkretne umiejętności nie budujące z nas encykolpedie) zwykle wymykają się Twoim narzekaniom.

Choć z drugiej strony - rozśmieszyła mnie wizja nawiązywania relacji z właścicielem szkolenia na Udemy (w proste odpowiedzi - tak, w dłuższe wyjaśnianie - nie bardzo wierzę).

W gruncie rzeczy denerwuje mnie istnienie jeszcze kategorii e-learning. bo coraz mniej mówi.

czy nagrane gadające głowy + demo + quizami (std. modl na udemy przy szkoleniach technicznych) to jest e-learning?

Czy szkolenie synchroniczne we względnie małej grupie przez Zooma / Teams z breaking rooms to nadal e-learning?

Czy szkolenie synchroniczne video przez 36 godzin ciągiem (8-16 od pon do piątku) dla duuużej grupy z Q&A na koniec każdej części to e-learning?

Czy to samo zakresowo szkolenie ale w formule blended, rozciągniete na 4 tygodnie, z pracą nad tekstem i innymi źródłami, chalk Talkami, workshopopami gdzie robi się strzelnicę do kursanta który prezentuje pracę domową (tu akurat szkolenie jest z architektury - więc mówimy o wymodelowaniu pewnego rozwiązania) i wreszcie office hours (gdzie idzie dowolne związane z tematem Q&A) to jeszcze e-learning?

Czy szkolenie, z pre-workiem, egzaminem na wejściu, warsztatami online lub on-premises, pracą domową omawianą anonimowo na spotkaniu podsumowującym (i wczęśniej mailowo od mentora) to jeszcze e-learning?

Oczywiście standardowe klikaje nadal istnieją i będą istnieć. Podobnie jak nauczyciele każący czytać na lekcji podręcznik od strony 55 do 66 (nawet jeśli to nielegalne). jesteśmy tylko ludźmi. W umiarkowanie bogatym kapitaliźmie. I czasem pracujemy by opłacić rachunki, nie by się realizować. Nawet jeśli zaczynając daną ścieżkę kariery byliśmy hiper-entuzjastami i radykałami. I większość Twoich uwag dałoby się zastosować do 80% działalności intelektualnej.

Expand full comment
author

Ziemek, dziękuję za ten komentarz, pozwoliłem sobie odpowiedź podzielić na trzy części, bo mój mózg nie potrafi w wielowątkowość.

1. technology is not panacea - zgadzam się, nawet powiedziałbym więcej, technologia działa często (zwłaszcza ta IT) jak szkło powiększające. Jak to rozumiem? Jeśli coś w organizacji, także tej L&D jest bardzo dobre (np. Proces oceny pracowników) to technologia pozwoli temu obszarowi szybko się rozwinąć, automatyzacja, dynamiczne raportowanie, interpretacja danych itp. pozwolą wyciągnąć z tego niesamowicie dużo. Niestety jeśli coś nie działa, to "technologiczne szkło powiększające" sprawi, że każdy najdrobniejszy szczegół, niedociągnięcie, niedomówienie i kłamstewko wyjdzie na jaw. Na przykład: niespójność danych, różne formaty, różne interpretacje procesów.

2. Wartość - czasami wystarczy email. Co nie znaczy, że nie trzeba takich działań zaprojektować, zaplanować i dobrze przygotować. Mam niestety wrażenie, że jakoś maili też nie jest jakaś powalająca. Dla mnie jednak wartością jest też wspomniany kontakt z prowadzącym, z twórcą. Zobacz co robimy tutaj. Kontaktujemy się, a ja czuję się twórcą (albo współtwórcą) tego podcastu.

3. Jeśli chodzi o definicje e-learningu, to ja już przestałem się kopać z nią, a nawet przekonywać sam siebie. Mówię często "metody rozwojowe" i nie rozgraniczam, czy są online, czy offline, czy synchroniczne, czy nie. Stawiam sobie tarota z Learning Battle Cards i zastanawiam się co może w danym kontekście zadziałać.

Expand full comment

Bardzo fajny odcinek. Jak wspominałeś o 5 rzeczy, która Cię wkurza to pomyślałem sobie, że immersyjne technologie są trochę jego rozwiązaniem. Jeśli jest potrzeba u uczestników szkolenia, aby w przypadku niektórych tematów móc przetestować zdobytą wiedzę w praktyce, popełniać miliony błędów itd to tę technologię mogą nam to zapewnić.

Ja od siebie dodałbym jeden punkt do rzeczy które mnie wkurzają. Za każdym razem jak pojawia się jakiś wymóg KNF to biznes, który jest za niego odpowiedzialny oczywiście uderza do nas bo w jaki inny sposób można przekazać informacje i potwierdzić że ktoś się z nimi zapoznał jak nie za pomocą elearningu. Niestety przy większości tych tematów nie mamy za dużo do powiedzenia co znajdzie się w środku takiego materiału bo biznes "wie lepiej" i ma poparcie z góry więc w materiale jest mnóstwo niepotrzebnej treści, a wszyscy uczestnicy potem kojarzą nas z tak wykonanym materiałem i nie mają potem pozytywnej opinii o naszej pracy.

Ale się wyżaliłem :)

Expand full comment