14 Comments
Jan 12, 2023Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

Panowie, z nieba mi spadacie z tym tematem! Bo ja też trochę jak Michał szukam jeszcze swojego systemu (do kontekstu bardziej prywatnego), a w planach miałam właśnie rozprawić się z notatkami, które mam rozproszone po różnych miejscach. W kontekście zawodowym, na ten moment najbardziej sprawdza mi się OneNote (od ok. 4 lat), bo struktura mimo wszystko z natury jest tam u mnie bardziej uporządkowana. Jednak w przypadku prywatnych notatek chciałabym spróbować takiej sieci połączeń i od jakiegoś czasu myślę o RoamResearch, ale warto wiedzieć jakie są inne alternatywy, także dzięki za to zestawienie!

Expand full comment
author

A jak mówiłem Piotrowi, choć zrobimy, bo Juliannie się spodoba, to mi nie wierzył:) A na poważnie, myślę, że przy tym zalewie informacje, dzisiaj każdy tego potrzebuje i jest to istotny element self (e)Learningu.

Expand full comment
Jan 19, 2023Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

mam podobne przemyślenia, szukam od jakiegoś czasu czegoś co ogarnie milion one notów, zakładek, zaznaczeń, list analogowych i cyfrowych, notatników papierowych i jeszcze pomoże zarządzić zespołem. Dzięki!

Expand full comment
author

Second Brain najlepiej!

Expand full comment
Mar 19, 2023Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

Cześć!

Wychodzi polskie tłumaczenie BASB: https://wydawnictwowam.pl/prod.zbuduj-swoj-drugi-mozg.34827.htm?sku=76010 , info dla zainteresowanych;-)

Expand full comment
author

Cool, dobrze, wiedzieć. Dzięki:)

Expand full comment
author

Napiszę do wydawnictwa, może się uda jakąś "współpracę" zrobić :)

Expand full comment
Apr 27, 2023Liked by Michał Szumiński

Już jest: https://wydawnictwowam.pl/prod.zbuduj-swoj-drugi-mozg.34827.htm?sku=76010 , po paru rozdziałach jest wrażenie bardzo solidnej roboty tłumaczki.

Expand full comment
author

Dzięki za info!:)

Expand full comment
Feb 5, 2023Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

Dziękuję za wybór tematu. Miód na moje serce, kiedy słyszę, że dwóch czołowych Geek-ów jest również na nieustającej drodze do poszukiwania systemu idealnego (ale to niewyleczalna choroba jest). Ja podobnie jak Julianna stawiam na OneNote zwłaszcza, że da się tam otworzyć jednocześnie notatki z konta służbowego i prywatnego (mam też sporo treści w Evernote ale rezygnuje z podanych przez was powodów, a podejścia do Obidiana i Logseq na razie oblałem), . OneNote cenię za prostotę notowania dobry system wyszukiwania i budowania linków wewnętrznych (choć nie tak zaawansowanych jak w Obsidianie). Microsoft też się przeprosił z tym produktem i pracuje nad odświeżoną wersją spójną dla wszystkich systemów. Dobrze też działa na telefonie. Podobnie jak Michał cenię sobie strukturę i jakoś mapa mózgu do mnie (póki co) nie przemawia. No ale tu nie ma faworytów. Sporo inspiracji z waszej strony. Piotr pochwalił się, że ma wszystko w Notion. Ja tez mam bardzo dużo w OneNote. Problem w tym, że wiele treści jest tam po kilka razy (Piotrze w Notion masz wszystko unikalne?). Chyba sprytny system tagów by pomógł żeby problem wyeliminować. Tak więc z góry poproszę o kolejny odcinek za jakiś czas. A w nim może coś o Zettelkasten i inteligentnym tagowaniu właśnie no i sprytnym przenoszeniu podkreśleń z czytanych książek do dalszej obróbki w bazie wiedzy. Tu mały spojler pozdrawiam gorącą fankę zarządzania wiedzą z kanału YouTube Połącz myśli , która uświadomiła mi, że jest coś takiego jak SecondBrain.

Pozdrawiam Art Wygon

Expand full comment
author

Ja to traktuję jako ciągły proces i zmiany i pewnie jeszcze cała masa rzeczy się zmieni, zanim to znajdzie swoją finalną wersję. Do tego lubię pooglądać wywiady z osobami, które prezentują swój własny system i naprawdę spoko robi to wspomniany w odcinku Tiago Forte ze swoimi gośćmi: https://www.youtube.com/@TiagoForte

Śmieszne jest, że nie pasuje nam układ, w którym funkcjonuje nasz mózg, który przekłada to najpierw do wersji bardziej ustrukturyzowanej. Człowiek to jednak skomplikowana maszyna:)

Expand full comment

Michale jakoś dziwnie jestem pewien, że u Ciebie nie będzie finalnej wersji :-) Pochwal się czasami czy udało ci się stworzyć hybrydę co to robi i jako drzewko ze strukturą i neuronowa chmura. Pozdrawiam

Expand full comment
Jan 14, 2023Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

Wpadło mi ostatnio coś dla Michała o ciągłej konsumpcji informacji 🙂 https://youtu.be/KVy2nxT_mVc

Expand full comment
author

Zawsze wiedziałem, że mnie ktoś zdiagnozuje przez ten podcast i jest to jedynie kwestia próbki:D A na poważnie - dzięki za wartościowy materiał. Z chęcią i uwagą obejrzałem. Domyślam się, że dotyczy on fragmentu o tym, że dużo konsumuję treści i / lub stwierdzenia z książki, żeby być bardziej po stronie kreacji treści niż jej konsumpcji. Faktem jest, że konsumuję bardzo dużo treści i myślę, że przyczyny są trzy:

1. Moja praca i pasja są blisko siebie (eLearning, edTech, technologia/sprzęt, ID...).

2. Ciekawość świata - interesuje mnie bardzo dużo z pozoru niepowiązanych tematów, oprócz tych wymienionych.

3. Do tego dochodzi zwykły upór, np. przy rozwiązywaniu różnych problemów / analizy jakiegoś tematu.

Myślę, że to ważny temat, bo sam dostrzegam czasami problemy ze skupieniem i jest to dla mnie znak, że przeginam:) Staram się wtedy okresowo zmieniać swoje funkcjonowanie. No ale cóż - samo się nie zrobi, a ja liczę na szybką emeryturę, niekoniecznie z ZUSu:)

Expand full comment