14 Comments
Jan 12Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

Panowie, z nieba mi spadacie z tym tematem! Bo ja też trochę jak Michał szukam jeszcze swojego systemu (do kontekstu bardziej prywatnego), a w planach miałam właśnie rozprawić się z notatkami, które mam rozproszone po różnych miejscach. W kontekście zawodowym, na ten moment najbardziej sprawdza mi się OneNote (od ok. 4 lat), bo struktura mimo wszystko z natury jest tam u mnie bardziej uporządkowana. Jednak w przypadku prywatnych notatek chciałabym spróbować takiej sieci połączeń i od jakiegoś czasu myślę o RoamResearch, ale warto wiedzieć jakie są inne alternatywy, także dzięki za to zestawienie!

Expand full comment
Mar 19Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

Cześć!

Wychodzi polskie tłumaczenie BASB: https://wydawnictwowam.pl/prod.zbuduj-swoj-drugi-mozg.34827.htm?sku=76010 , info dla zainteresowanych;-)

Expand full comment
Feb 5Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

Dziękuję za wybór tematu. Miód na moje serce, kiedy słyszę, że dwóch czołowych Geek-ów jest również na nieustającej drodze do poszukiwania systemu idealnego (ale to niewyleczalna choroba jest). Ja podobnie jak Julianna stawiam na OneNote zwłaszcza, że da się tam otworzyć jednocześnie notatki z konta służbowego i prywatnego (mam też sporo treści w Evernote ale rezygnuje z podanych przez was powodów, a podejścia do Obidiana i Logseq na razie oblałem), . OneNote cenię za prostotę notowania dobry system wyszukiwania i budowania linków wewnętrznych (choć nie tak zaawansowanych jak w Obsidianie). Microsoft też się przeprosił z tym produktem i pracuje nad odświeżoną wersją spójną dla wszystkich systemów. Dobrze też działa na telefonie. Podobnie jak Michał cenię sobie strukturę i jakoś mapa mózgu do mnie (póki co) nie przemawia. No ale tu nie ma faworytów. Sporo inspiracji z waszej strony. Piotr pochwalił się, że ma wszystko w Notion. Ja tez mam bardzo dużo w OneNote. Problem w tym, że wiele treści jest tam po kilka razy (Piotrze w Notion masz wszystko unikalne?). Chyba sprytny system tagów by pomógł żeby problem wyeliminować. Tak więc z góry poproszę o kolejny odcinek za jakiś czas. A w nim może coś o Zettelkasten i inteligentnym tagowaniu właśnie no i sprytnym przenoszeniu podkreśleń z czytanych książek do dalszej obróbki w bazie wiedzy. Tu mały spojler pozdrawiam gorącą fankę zarządzania wiedzą z kanału YouTube Połącz myśli , która uświadomiła mi, że jest coś takiego jak SecondBrain.

Pozdrawiam Art Wygon

Expand full comment
Jan 14Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

Wpadło mi ostatnio coś dla Michała o ciągłej konsumpcji informacji 🙂 https://youtu.be/KVy2nxT_mVc

Expand full comment