28 Comments
Nov 7, 2022Liked by Michał Szumiński

Długi komentarz - na prośbę Piotra wrzucam i tu.

Świetnie, że „rozebraliście” LinkedIn Learning. Mam kilka rzeczy do dorzucenia, bo od 2 lat zarządzam projektem edu dla Microsoftu i nie raz, nie dwa wgryzałam się w ich ekosystem kursów online, też od strony CSRowej.

W połowie października MS poszerzył swoją ofertę bezpłatnych kursów o nowe rozwiązanie w ramach global skills initiative - o 6 nowych Career Essentials Certificates łączących kursy dotyczące konkretnych ról zawodowych z przykładami wykorzystywania narzędzi wspierających. WIęcej: Free Learning Paths for Top Jobs https://opportunity.linkedin.com/skills-for-in-demand-jobs

Ciekawostka - dzięki wysiłkom m.in. polskiego oddziału MS, od stycznia niektóre kursy będą zlokalizowane również w języku ukraińskim.

NGOs, które chcą skorzystać z treści kursów MS w pracy ze swoimi grupami, mogą skorzystać z platformy Microsoft Community Training i samodzielnie ułożyć ścieżki dla uczestników i uczestniczek, przydzielić im kursy zakończone certyfikatami, dodawać elementy teacher-lead, śledzić postępy itp. NGOs mogą się ubiegać o granty, aby skorzystać z tego rozwiązania i kupić uczestnikom vouchery na egzaminy. Dodatkowo dla NGOs, które planują dodać element synchroniczny do istniejących kursów, MS przygotowuje bardzo fajne manuale trenerskie - jak pracować z grupą online wykorzystując dany content.

„The platform supports personalized learning for a large-scale mobile-based community. It is affordable, easy to manage and provides robust security and privacy protection.” więcej https://communitytraining.microsoft.com/

Jest kilka typów certyfikatów. W przypadku zaawansowanych kursów technicznych, znalazłam na platformie mock-exams, gdzie przed przystąpieniem do egzaminu właściwego, który składa się ze 118 pytań, można poćwiczyć wiedzę z całego kursu (i to na różne sposoby). Program może nas trenować pokazując feedback tylko do pytań, na które źle odpowiedzieliśmy, albo do wszystkich - jak sobie ustawimy.

Popieram pomysł na eBooka i rozebrania innych serwisów. Zgłaszam się do SkillShare, któremu bardzo uważnie się przyglądam od paru lat (w czasach, gdzie można było zostać ich zew. teacherem i zarabiać na swoich autorskich kursach, mieli super serwis pokazujący jak krok po kroku projektować i produkować kursy, aby osiągać jakość). Teraz wprowadzają zupełnie nowe, ciekawe formaty, które - podobnie jak Wy - oglądam zamiast Netflixa.

Rok przed pandemią dla Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), nagrałam 2 webinary dotyczące tego, jak się uczyć online, co dają MOOCs i czy można się nauczyć pływać z Internetu. Trochę podobny pomysł do Waszego ale grupą odbiorców byli edukatorzy nazwijmy ich - konwencjonalni (animatorzy, bibliotekarze, nauczyciele), a nie społeczność profesjonalistów robiących eLearning.

Expand full comment
Nov 9, 2022Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

Wstępniaczek o listwie - przesympatyczny! :) A sam temat porównywania platform, plusów, minusów, specyfiki, best practices - super, brałabym, czytałabym, nawet za płatną subskrypcją :)

Expand full comment
Nov 2, 2022Liked by Piotr Peszko

Czy w zaktualizowanym kursie z AS wypuścicie jakieś nowe wideo czy to będzie to samo tylko w wersji odświeżonej? Jeśli chodzi o płatna subskrypcję to chyba wrzuciłbym pytanie na grupę na FB ponieważ tu wiele osób się nie wypowiada. A żeby Wasza praca Wam się choć trochę zwróciła to pewnie potrzebowalibyście trochę chętnych.

Expand full comment
Nov 2, 2022·edited Nov 2, 2022Liked by Piotr Peszko

Odpowiadam na call to action o komentarze 😅 to mój 3ci wpis tutaj 😅 Wasze tresci bardzo rezonują i czekam na kolejne odcinki, interesuje mnie w zasadzie wszystko 😅💪 nie wiem na ten moment na ile uzyteczne biznesowo będzie dla mnie wiedzieć jak robi kursy LinkedIn,ale prywatnie chętnie się dowiem, bo to ciekwe 🙃jeżeli macie tylko chęć i czas nagrać - będzie dla potomnych 💪słychać, że Wy też macie fun robiąc ten podcast i to też jest mega super 💥 ps. Fajnie, że odswiezacie kurs Articulate, bo ten Piotra na YT nie ma pliku to testów. Można jedynie ćwiczyć jak się ma coś swojego już. Dzięki!

Expand full comment

Pomyślcie czy warto znaleźć w podcaście miejsce na recenzję lub komentarz świeżych kursów pojawiających się na rynku. Na grupie widzę info o kursie „jak zrobić kurs” przez Brave. Jestem ciekawy Waszej opinii na temat programu, być może znacie sposób pracy realizatorów. Domyślam się, że temat delikatny, bo trudno ocenić na podstawie agendy i odpisu. Jednak dobrze byłoby poznać Wasze zdanie.

Expand full comment
Nov 1, 2022Liked by Piotr Peszko

Przepraszam, że marudzę. Chciałem posłuchać starszego odcinka: „Ile jest kohorty w kohorcie?”, a tam jest podpięty dzisiejszy odcinek. Chyba coś się wykoleiło w ustawieniach.

Expand full comment

Cześć

Fajnie to potwierdza to co mówicie o rekomendacji. Pierwszy kurs po wykupieniu LinkedIn Learning to coś nad czym aktualnie siedziałem, drugi tak samo, trzeci — Michał zrobił Designing the Learner's Journey i ja też po to sięgnąłem. I tak zadziałała rekomendacja (pewnie nawet niezamierzona). A później zrobiłem Articulate Storyline Essential Training jako dwugodzinna powtórka ze studiów WSE przed drugim podjęciem rękawicy wejścia w program. Czekam na zapowiedzianą aktualizację Waszego kursu.

Prowadziłem kiedyś fragment zajęć okołobiznesowych z LinkedIn. To były szkolenia „na małpę”, czyli z 60 grupami to samo, zgodnie ze scenariuszem przez kilkanaście miesięcy. I dziś prowadząc te szkolenia prowadziłbym je nieco mniej pewnym głosem. To już nie tylko CV na resorach. To machina biznesowa, która wpływa na zmianę myślenia. Przykład — przed wysłaniem dziecka do przedszkola sprawdzam, kim jest dyrektorka, jakie ma kwalifikacje i żałuję, że nie ma tam wszystkich nauczycieli.

Nie mam problemu z gadającymi głowami na LI Learning. Lubię formę wykładową, a nie bardzo lubię robić ćwiczenia na wydumany temat. Za to sprawdzam, czego się nauczyłem w praktycznym działaniu w konkretnej pracy. Jednak myślę, że pokolenia wykładu się kończą. Coraz mniej ludzi będzie łykać taką formę, a na pewno przestają ją doceniać.

Certyfikaty za dupogodziny mnie irytują. Mam z nimi problem. Rozważam ten problem i coraz częściej spotykam się z opinią, że one liczą się na rynku. To chyba jednak jest zła droga dla HR.

Expand full comment