28 Comments
Nov 7, 2022Liked by Michał Szumiński

Długi komentarz - na prośbę Piotra wrzucam i tu.

Świetnie, że „rozebraliście” LinkedIn Learning. Mam kilka rzeczy do dorzucenia, bo od 2 lat zarządzam projektem edu dla Microsoftu i nie raz, nie dwa wgryzałam się w ich ekosystem kursów online, też od strony CSRowej.

W połowie października MS poszerzył swoją ofertę bezpłatnych kursów o nowe rozwiązanie w ramach global skills initiative - o 6 nowych Career Essentials Certificates łączących kursy dotyczące konkretnych ról zawodowych z przykładami wykorzystywania narzędzi wspierających. WIęcej: Free Learning Paths for Top Jobs https://opportunity.linkedin.com/skills-for-in-demand-jobs

Ciekawostka - dzięki wysiłkom m.in. polskiego oddziału MS, od stycznia niektóre kursy będą zlokalizowane również w języku ukraińskim.

NGOs, które chcą skorzystać z treści kursów MS w pracy ze swoimi grupami, mogą skorzystać z platformy Microsoft Community Training i samodzielnie ułożyć ścieżki dla uczestników i uczestniczek, przydzielić im kursy zakończone certyfikatami, dodawać elementy teacher-lead, śledzić postępy itp. NGOs mogą się ubiegać o granty, aby skorzystać z tego rozwiązania i kupić uczestnikom vouchery na egzaminy. Dodatkowo dla NGOs, które planują dodać element synchroniczny do istniejących kursów, MS przygotowuje bardzo fajne manuale trenerskie - jak pracować z grupą online wykorzystując dany content.

„The platform supports personalized learning for a large-scale mobile-based community. It is affordable, easy to manage and provides robust security and privacy protection.” więcej https://communitytraining.microsoft.com/

Jest kilka typów certyfikatów. W przypadku zaawansowanych kursów technicznych, znalazłam na platformie mock-exams, gdzie przed przystąpieniem do egzaminu właściwego, który składa się ze 118 pytań, można poćwiczyć wiedzę z całego kursu (i to na różne sposoby). Program może nas trenować pokazując feedback tylko do pytań, na które źle odpowiedzieliśmy, albo do wszystkich - jak sobie ustawimy.

Popieram pomysł na eBooka i rozebrania innych serwisów. Zgłaszam się do SkillShare, któremu bardzo uważnie się przyglądam od paru lat (w czasach, gdzie można było zostać ich zew. teacherem i zarabiać na swoich autorskich kursach, mieli super serwis pokazujący jak krok po kroku projektować i produkować kursy, aby osiągać jakość). Teraz wprowadzają zupełnie nowe, ciekawe formaty, które - podobnie jak Wy - oglądam zamiast Netflixa.

Rok przed pandemią dla Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), nagrałam 2 webinary dotyczące tego, jak się uczyć online, co dają MOOCs i czy można się nauczyć pływać z Internetu. Trochę podobny pomysł do Waszego ale grupą odbiorców byli edukatorzy nazwijmy ich - konwencjonalni (animatorzy, bibliotekarze, nauczyciele), a nie społeczność profesjonalistów robiących eLearning.

Expand full comment
Nov 9, 2022Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

Wstępniaczek o listwie - przesympatyczny! :) A sam temat porównywania platform, plusów, minusów, specyfiki, best practices - super, brałabym, czytałabym, nawet za płatną subskrypcją :)

Expand full comment
Nov 2, 2022Liked by Piotr Peszko

Czy w zaktualizowanym kursie z AS wypuścicie jakieś nowe wideo czy to będzie to samo tylko w wersji odświeżonej? Jeśli chodzi o płatna subskrypcję to chyba wrzuciłbym pytanie na grupę na FB ponieważ tu wiele osób się nie wypowiada. A żeby Wasza praca Wam się choć trochę zwróciła to pewnie potrzebowalibyście trochę chętnych.

Expand full comment
Nov 2, 2022·edited Nov 2, 2022Liked by Piotr Peszko

Odpowiadam na call to action o komentarze 😅 to mój 3ci wpis tutaj 😅 Wasze tresci bardzo rezonują i czekam na kolejne odcinki, interesuje mnie w zasadzie wszystko 😅💪 nie wiem na ten moment na ile uzyteczne biznesowo będzie dla mnie wiedzieć jak robi kursy LinkedIn,ale prywatnie chętnie się dowiem, bo to ciekwe 🙃jeżeli macie tylko chęć i czas nagrać - będzie dla potomnych 💪słychać, że Wy też macie fun robiąc ten podcast i to też jest mega super 💥 ps. Fajnie, że odswiezacie kurs Articulate, bo ten Piotra na YT nie ma pliku to testów. Można jedynie ćwiczyć jak się ma coś swojego już. Dzięki!

Expand full comment
Nov 12, 2022Liked by Michał Szumiński

Pomyślcie czy warto znaleźć w podcaście miejsce na recenzję lub komentarz świeżych kursów pojawiających się na rynku. Na grupie widzę info o kursie „jak zrobić kurs” przez Brave. Jestem ciekawy Waszej opinii na temat programu, być może znacie sposób pracy realizatorów. Domyślam się, że temat delikatny, bo trudno ocenić na podstawie agendy i odpisu. Jednak dobrze byłoby poznać Wasze zdanie.

Expand full comment
Nov 1, 2022Liked by Piotr Peszko

Przepraszam, że marudzę. Chciałem posłuchać starszego odcinka: „Ile jest kohorty w kohorcie?”, a tam jest podpięty dzisiejszy odcinek. Chyba coś się wykoleiło w ustawieniach.

Expand full comment

Cześć

Fajnie to potwierdza to co mówicie o rekomendacji. Pierwszy kurs po wykupieniu LinkedIn Learning to coś nad czym aktualnie siedziałem, drugi tak samo, trzeci — Michał zrobił Designing the Learner's Journey i ja też po to sięgnąłem. I tak zadziałała rekomendacja (pewnie nawet niezamierzona). A później zrobiłem Articulate Storyline Essential Training jako dwugodzinna powtórka ze studiów WSE przed drugim podjęciem rękawicy wejścia w program. Czekam na zapowiedzianą aktualizację Waszego kursu.

Prowadziłem kiedyś fragment zajęć okołobiznesowych z LinkedIn. To były szkolenia „na małpę”, czyli z 60 grupami to samo, zgodnie ze scenariuszem przez kilkanaście miesięcy. I dziś prowadząc te szkolenia prowadziłbym je nieco mniej pewnym głosem. To już nie tylko CV na resorach. To machina biznesowa, która wpływa na zmianę myślenia. Przykład — przed wysłaniem dziecka do przedszkola sprawdzam, kim jest dyrektorka, jakie ma kwalifikacje i żałuję, że nie ma tam wszystkich nauczycieli.

Nie mam problemu z gadającymi głowami na LI Learning. Lubię formę wykładową, a nie bardzo lubię robić ćwiczenia na wydumany temat. Za to sprawdzam, czego się nauczyłem w praktycznym działaniu w konkretnej pracy. Jednak myślę, że pokolenia wykładu się kończą. Coraz mniej ludzi będzie łykać taką formę, a na pewno przestają ją doceniać.

Certyfikaty za dupogodziny mnie irytują. Mam z nimi problem. Rozważam ten problem i coraz częściej spotykam się z opinią, że one liczą się na rynku. To chyba jednak jest zła droga dla HR.

Expand full comment