28 Comments
Nov 7, 2022Liked by Michał Szumiński

Długi komentarz - na prośbę Piotra wrzucam i tu.

Świetnie, że „rozebraliście” LinkedIn Learning. Mam kilka rzeczy do dorzucenia, bo od 2 lat zarządzam projektem edu dla Microsoftu i nie raz, nie dwa wgryzałam się w ich ekosystem kursów online, też od strony CSRowej.

W połowie października MS poszerzył swoją ofertę bezpłatnych kursów o nowe rozwiązanie w ramach global skills initiative - o 6 nowych Career Essentials Certificates łączących kursy dotyczące konkretnych ról zawodowych z przykładami wykorzystywania narzędzi wspierających. WIęcej: Free Learning Paths for Top Jobs https://opportunity.linkedin.com/skills-for-in-demand-jobs

Ciekawostka - dzięki wysiłkom m.in. polskiego oddziału MS, od stycznia niektóre kursy będą zlokalizowane również w języku ukraińskim.

NGOs, które chcą skorzystać z treści kursów MS w pracy ze swoimi grupami, mogą skorzystać z platformy Microsoft Community Training i samodzielnie ułożyć ścieżki dla uczestników i uczestniczek, przydzielić im kursy zakończone certyfikatami, dodawać elementy teacher-lead, śledzić postępy itp. NGOs mogą się ubiegać o granty, aby skorzystać z tego rozwiązania i kupić uczestnikom vouchery na egzaminy. Dodatkowo dla NGOs, które planują dodać element synchroniczny do istniejących kursów, MS przygotowuje bardzo fajne manuale trenerskie - jak pracować z grupą online wykorzystując dany content.

„The platform supports personalized learning for a large-scale mobile-based community. It is affordable, easy to manage and provides robust security and privacy protection.” więcej https://communitytraining.microsoft.com/

Jest kilka typów certyfikatów. W przypadku zaawansowanych kursów technicznych, znalazłam na platformie mock-exams, gdzie przed przystąpieniem do egzaminu właściwego, który składa się ze 118 pytań, można poćwiczyć wiedzę z całego kursu (i to na różne sposoby). Program może nas trenować pokazując feedback tylko do pytań, na które źle odpowiedzieliśmy, albo do wszystkich - jak sobie ustawimy.

Popieram pomysł na eBooka i rozebrania innych serwisów. Zgłaszam się do SkillShare, któremu bardzo uważnie się przyglądam od paru lat (w czasach, gdzie można było zostać ich zew. teacherem i zarabiać na swoich autorskich kursach, mieli super serwis pokazujący jak krok po kroku projektować i produkować kursy, aby osiągać jakość). Teraz wprowadzają zupełnie nowe, ciekawe formaty, które - podobnie jak Wy - oglądam zamiast Netflixa.

Rok przed pandemią dla Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), nagrałam 2 webinary dotyczące tego, jak się uczyć online, co dają MOOCs i czy można się nauczyć pływać z Internetu. Trochę podobny pomysł do Waszego ale grupą odbiorców byli edukatorzy nazwijmy ich - konwencjonalni (animatorzy, bibliotekarze, nauczyciele), a nie społeczność profesjonalistów robiących eLearning.

Expand full comment
Nov 9, 2022Liked by Piotr Peszko, Michał Szumiński

Wstępniaczek o listwie - przesympatyczny! :) A sam temat porównywania platform, plusów, minusów, specyfiki, best practices - super, brałabym, czytałabym, nawet za płatną subskrypcją :)

Expand full comment
author

Och i ach. Dziękuję bardzo. W tej chwili my sobie to tak trochę wymyślamy i krystalizują się nam w głowie jakieś pomysły i działania, które z jednej strony będą motywacją rozwojową dla nas, a z drugiej (jak to mamy w zwyczaju) trochę poprawimy to jak projektowane, tworzone, czy zarządzane są szkolenia. :)

Bardzo więc dziękuję Ci za feedback i po raz kolejny zapraszam do rozmowy z nami :)

Expand full comment
Nov 2, 2022Liked by Piotr Peszko

Czy w zaktualizowanym kursie z AS wypuścicie jakieś nowe wideo czy to będzie to samo tylko w wersji odświeżonej? Jeśli chodzi o płatna subskrypcję to chyba wrzuciłbym pytanie na grupę na FB ponieważ tu wiele osób się nie wypowiada. A żeby Wasza praca Wam się choć trochę zwróciła to pewnie potrzebowalibyście trochę chętnych.

Expand full comment
author

Plan jest na kilka nowych materiałów.

Expand full comment
Nov 2, 2022·edited Nov 2, 2022Liked by Piotr Peszko

Odpowiadam na call to action o komentarze 😅 to mój 3ci wpis tutaj 😅 Wasze tresci bardzo rezonują i czekam na kolejne odcinki, interesuje mnie w zasadzie wszystko 😅💪 nie wiem na ten moment na ile uzyteczne biznesowo będzie dla mnie wiedzieć jak robi kursy LinkedIn,ale prywatnie chętnie się dowiem, bo to ciekwe 🙃jeżeli macie tylko chęć i czas nagrać - będzie dla potomnych 💪słychać, że Wy też macie fun robiąc ten podcast i to też jest mega super 💥 ps. Fajnie, że odswiezacie kurs Articulate, bo ten Piotra na YT nie ma pliku to testów. Można jedynie ćwiczyć jak się ma coś swojego już. Dzięki!

Expand full comment
author

Już za moment będzie wersja z plikami i treściami premium od Michała. Dzięki za feedback, przyda się bardzo, bo dzisiaj siadamy do nagrania kolejnego odcinka.

Expand full comment

Pomyślcie czy warto znaleźć w podcaście miejsce na recenzję lub komentarz świeżych kursów pojawiających się na rynku. Na grupie widzę info o kursie „jak zrobić kurs” przez Brave. Jestem ciekawy Waszej opinii na temat programu, być może znacie sposób pracy realizatorów. Domyślam się, że temat delikatny, bo trudno ocenić na podstawie agendy i odpisu. Jednak dobrze byłoby poznać Wasze zdanie.

Expand full comment
author

Myślę, że jedyną drogą do recenzji jest zrobienie danego kursu i tu kłania się ilość czasu którą mamy. Ale, Bartka Rycharskiego znam od dawna i on wręcz fanatycznie podchodzi do realizacji swoich projektów. Pamiętam z 2 lata temu jak robił 3-dniowy darmowy live na YT, z którego każdy trwał....10-12h. Pomimo tego, że widziałem około 30h tego nagrania, to kupiłem jego kurs w podzięce za to co zrobił. U mnie ma 24h zajęć na Studiach Podyplomowych i to ja się cieszyłem, że się zgodził:) Jeżeli interesuje Cię sprzęt - światło, kamery, mikrofony, scenerie, aż po virtual production (czyli sklejanie obrazu z realnej kamery z wirtualnym tłem), to warto działać z Bartkiem, bo skraca drogę i wiadomo co eksplorować. Wszystko to zmierza do robienia kursów w oparciu o video, poprzez kohortowy proces. Jeżeli śledzisz BRAVE, to zobacz też darmowy poradnik Bartka - https://www.coursemakers.pl/poradnik Zobaczysz jak wygląda jego zaangażowanie i sam zdecydujesz:)

Expand full comment

Dziękuję!

Expand full comment
author

Myślę, że po prostu zaprosimy Bartka do któregoś z odcinków. Niech nam opowie o trudach tworzenia :)

Expand full comment
Nov 1, 2022Liked by Piotr Peszko

Przepraszam, że marudzę. Chciałem posłuchać starszego odcinka: „Ile jest kohorty w kohorcie?”, a tam jest podpięty dzisiejszy odcinek. Chyba coś się wykoleiło w ustawieniach.

Expand full comment
author

Cześć Maciek, Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało, ale faktycznie jakoś dziwnie zadziałały te linki. Poprawiłem już, a właściwy link wklejam Ci też tutaj: https://open.spotify.com/episode/6AiU6kS5QsfuVzzp6JDNBi?si=fb937b3844b741e9

Pozdrawiam

Piotr

Expand full comment

Dziękuję. Biorę się za odsłuch :)

Expand full comment

Cześć

Fajnie to potwierdza to co mówicie o rekomendacji. Pierwszy kurs po wykupieniu LinkedIn Learning to coś nad czym aktualnie siedziałem, drugi tak samo, trzeci — Michał zrobił Designing the Learner's Journey i ja też po to sięgnąłem. I tak zadziałała rekomendacja (pewnie nawet niezamierzona). A później zrobiłem Articulate Storyline Essential Training jako dwugodzinna powtórka ze studiów WSE przed drugim podjęciem rękawicy wejścia w program. Czekam na zapowiedzianą aktualizację Waszego kursu.

Prowadziłem kiedyś fragment zajęć okołobiznesowych z LinkedIn. To były szkolenia „na małpę”, czyli z 60 grupami to samo, zgodnie ze scenariuszem przez kilkanaście miesięcy. I dziś prowadząc te szkolenia prowadziłbym je nieco mniej pewnym głosem. To już nie tylko CV na resorach. To machina biznesowa, która wpływa na zmianę myślenia. Przykład — przed wysłaniem dziecka do przedszkola sprawdzam, kim jest dyrektorka, jakie ma kwalifikacje i żałuję, że nie ma tam wszystkich nauczycieli.

Nie mam problemu z gadającymi głowami na LI Learning. Lubię formę wykładową, a nie bardzo lubię robić ćwiczenia na wydumany temat. Za to sprawdzam, czego się nauczyłem w praktycznym działaniu w konkretnej pracy. Jednak myślę, że pokolenia wykładu się kończą. Coraz mniej ludzi będzie łykać taką formę, a na pewno przestają ją doceniać.

Certyfikaty za dupogodziny mnie irytują. Mam z nimi problem. Rozważam ten problem i coraz częściej spotykam się z opinią, że one liczą się na rynku. To chyba jednak jest zła droga dla HR.

Expand full comment
author

Tak sobie właśnie myślę, że też nie mam z tym problemu, że pojawia się gadająca głowa, ale zastanawiam się, czy to jest najlepsza forma, czy nie można tego zrobić ciekawiej i lepiej, jak na przykład w kursach online a'la masterclass. Dla mnie taka bardziej forma dialogu jest łatwiejsza w konsumpcji, niż wykładowy ton i trochę taki protekcjonalny (czasami) ton. Wolę kiedy mam szansę poczuć się na równi z uczącym mnie, ale może to moje urojone wymaganie :)

Expand full comment

Ja właśnie w tej sprawie. Trochę byłem zaskoczony pozytywną opinią na temat gadających głów. Słucham podcastu i zastanawiam się w jaki sposób uatrakcyjnić szkolenia. A tu jednak doceniasz prostą formę.

Również chętnie posłucham recenzji innych platform.

Płatna subskrypcja ok, będzie mi pasowała.

Expand full comment
author

Dzięki za Feedback Paweł. Płatna subskrypcja jest w planie, ale w planie z dodatkowymi działaniami, jak webinary, opracowania, raporty, biblioteka książek itp.

Mamy to w planie.

Expand full comment

Sami znajomi :)

Expand full comment

Tam samo pomyślałem. Właściwie to Twoja obecność mnie nie dziwi ;)

Expand full comment
Nov 2, 2022Liked by Piotr Peszko

W takim razie nawiązując do tego co napisałeś i o czym rozmawiałeś z Michałem chętnie posłuchał bym Waszych recenzji innych platform np. masterclass (wydaje mi się, że Piotr kilka lat temu nagrałeś o tej platformie taki odcinek, ale nie wiem czy od tego czasu nowe kursy na platformie nie wyglądają jednak inaczej niż wtedy). Odcinka jeszcze słucham także później napiszę coś więcej :)

Expand full comment

Tez chętnie posłucham o innych platformach jak udemy, coursera czy degreed - zarówno w kontekście użyteczności dla dużych firm (dostępność różnych językow lokalnych czy głównie po angielsku),jak i w kontekście prywatnego użytkowania. Podobał mi się też pomysl z któregoś z odcinków o beneficie/nagrodzie dla pracownika w ramach oplacenia subskrybcji do np Harvard business review, czy takie coś mogłoby mieć sens, też jeżeli np pracownik sam w pewnym momencie mógłby przejąć opłaty na siebie :)

Expand full comment
author

Z Degreed może być trochę trudniej niż z LinkedIn Learning, ale mamy w planach Masterclass, Studio.com, Domestika i Pluralsight.

Co do "nagrody", czy pracowniczego benefitu, to jest to dość popularne rozwiązanie, ale... mam trochę obaw co do takiego podejścia, bo jednak uczenie się to wysiłek jest, trud i nie wiem czy warto to wkładać w kategorię benefitów.

Expand full comment
Nov 9, 2022Liked by Piotr Peszko

To zależy od człowieka. Ja lubię mieć przed sobą eksperta, który przez lata nabywał wiedzę, a teraz mi ją sprzedaje. Wchodzę wtedy w rolę ucznia-studenta. Słucham, zapamiętuję, notuję. Lekko protekcjonalny ton mi nie przeszkadza. Jak później w działaniu wyjdzie, że to o czym mówił/a prowadząca lub prowadzący można było lepiej, prościej, szybciej to poślę m/jej (w myślach) jakieś niemiłe słowo. To działa tylko wtedy jak wchodzę w jakiś temat albo na poziomie eksperckim. Na innych poziomach też wolę dialogową formę, a od czasu do czasu jakiś fajerwerk. Na Masterclass będę doskonalił warsztat pisarski, bo mi ucieka ta profesja jak za długo klikam tylko eLearningowe tematy :)

Expand full comment
author

Masz rację, ja jestem z tych, co raczej wejdą Ci w drogę niż w... i uwielbiam kwestionować rzeczy. Co do notowania, to taaaaak! kreślę po książkach na maksa, choć dla niektórych to zbrodnia.

Expand full comment
Nov 2, 2022·edited Nov 2, 2022Liked by Piotr Peszko

podzielam opinię w 99%, 1% zostawiam sobie na gadające głowy/wykład, bo ja tam lubię posłuchać. Na mnie też działają rekomendacje, myślę, że to bardzo użyteczne, często z braku czasu czy tez ogrom spływającej wiedzy z randomowego wyszukiwania - tak po prostu łatwiej żyć :)

Expand full comment
author

Fakt, dzisiaj wszystkiego jest tak dużo, że ciężko znaleźć czas na samą selekcję, nie mówiąc już o robieniu tego wszystkiego. Ja staram się selekcjonować swój główny temat i po prostu rozpychać to w każdym kierunku, żeby iść w kierunku roli hybrydowej - nawet nie robienia wszystkiego samemu, ale wiedzy gdzie dana technologia/narzędzie ma sens i ew. kto się tym zajmuje:)

Expand full comment
Nov 16, 2022Liked by Piotr Peszko

dokładnie, wiedza kto może/umie & delegowanie - bezncenne :) a przy okazji - jakaś opcja rozwojowa/zarobkowa dla kogos innego :)

Expand full comment