10 Comments
Feb 15Liked by Michał Szumiński

Dla mnie niesamowitym odkryciem roku są podcasty i na razie wspinają się na górę :)

Drugą rzeczą jest uczenie się przy okazji pracy. Nie wiedziałam, że zostało to nawet nazwane. A jeden z odcinków, w którym Michał mówił że pomaga w excelu ale na zasadzie siadaj i rób ze mną zainspirował mnie do zgłoszenia projektu w naszym wewnętrznym konkursie. Generalnie pomysł jest taki że tworzymy grupy tematyczne na Teams i np. ktoś w grupie Excel pisze: nie chce mi sumować. I ktoś mógłby zgłosić się do pomocy i razem rozwiązaliby problemem. Chodzi o to, że jak byliśmy w biurze to łatwiej było o pomoc, a podczas pracy zdalnej niekoniecznie. Do tego przeszukiwanie internetu jak nie wiesz czego szukasz jest czasochłonne.

I ostatnie przemyślenie dotyczy wyciągania danych - W pierwszej fazie naszego projektu pytania testowe były tworzone bezpośrednio na moodle m.in. żeby weryfikować, które sprawia trudność i odpowiednio modyfikować treść kursu. Ale właśnie - zabrakło ludzi którzy mieliby czas to analizować (druga kwestia, że były nie WCAGowe) i robimy w SCORM. Jeszcze nie dojrzeliśmy do tego żeby rozszerzyć zespół o analityka.

Expand full comment
Feb 15Liked by Michał Szumiński

Wow, jak ten Wasz odcinek do mnie przemawia :) Brałam już kilkukrotnie udział w ankietach trendowych, patrzę na wyniki i zawsze mnie fascynuje jaki czasami jest rozjazd między hypem i świetlanymi wizjami a praktyką i przełożeniem na rzeczywistość. Opisany przez Was trend mobile learningu to jest totalnie to na czym też się przejechałam jako młoda ID i w sumie trochę przy okazji nauczyłam się jak takie "trendowanie" działa. Jak weszły opcje responsywności do Captivate to pamiętam jak oszalałam z wrażenia 😄 Szczególnie że zbiegło się to z wielką reklamą tego rozwiązania i po prostu no już totalnie wszyscy za kilka lat mieliśmy się uczyć głownie w taki sposób. No i troszkę jednak nie, chociaż faktycznie są miejsca, gdzie działa to super typu właśnie podcasty, a u mnie z pracy to mobile+social learning, ale taki pod krótkie quizy do webinarów/warsztatów albo pod wymianę doświadczeń na czacie wśród grupy uczestników konkretnego szkolenia, szybki kontakt z trenerami. Widać, że tam naprawdę to fajnie działa. Ale jednak nauka taka, że te całe nasze programy to bardziej jednak leci na destkopie i tak to się całkiem elegancko uzupełnia.

Expand full comment
Feb 15Liked by Michał Szumiński

Odcinek świetny. Tym razem nie za długi jak ostatnio :D Jeśli chodzi o chatgpt to polecam też 71 odcinek podcastu Digitalks, gdzie Jowita opowiada o możliwościach wykorzystania tego narzędzia również w edukacji. Jeśli chodzi o XR to zgadzam się, że wciąż sprzęt jest duża blokadą, natomiast patrząc na nowy model HTC Vive czy ostatnio pokazywane okulary bigscreen beyond to jesteśmy już coraz bliżej. Widzę po opiniach pracowników z mojej organizacji, którzy mają porównanie i przechodzili przez nasze symulacje w VR na różnych modelach, że jest to dla nich coraz wygodniejsze i prostsze.

Expand full comment